פרקטים הם מעצם טבעם משטחים אשר נדרשים לעמוד בשחיקה רבה, לאורך זמן. כתוצאה מכך, מצטברים עליהם באופן טבעי עם הזמן פגמים. חלקם קלים למדי מבחינה אסתטית וגם קלים וזולים לתיקון מהיר. עם זאת, במצבים מיוחדים, ייתכן שתידרש
החלפת פרקט. אלה כמה נקודות מפתח, שחשוב לדעת על החלפת פרקט פגום:

 

מה מחייב החלפה?

שני המצבים העיקריים שדורשים החלפת פרקט, הם התנפחות וחריקות. כמובן, לכל אחד יש את השיקולים האישיים שלו. ייתכן למשל שההתנפחות היא בהיקף קטן יחסית והרעש לא חזק וכל אלה לא מפריעים לכם יותר מדי. הדבר תלוי גם במקום שבו נמצא הפרקט - האם זה חדר בו משתמשים כל הזמן או חדר בשימוש נמוך יחסית? מצד שני, אם ההתנפחות נגרמה כתוצאה מרטיבות ואותה רטיבות לכודה מתחת לפרקט ומתחילה לפתח עובש וכדומה, זה לא מצב שכדאי להתעלם ממנו. אם יש ספק בנושאים האלה, עדיף תמיד להתייעץ עם מומחה ומוטב להתייעץ קודם כל עם מי שהתקין לכם את הפרקט. עם זאת, קחו בחשבון שהתקנה גרועה היא בין המקורות המרכזיים לתקלות מסוג זה. נוסיף, כי שני סוגי הפרקטים הנפוצים - פרקטי עץ וגם פרקטים סינתטיים, עשויים להגיע למצב שבו הם דורשים החלפה.למה פרקט מתנפח?


פרקט סינתטי (פרקט למינציה) רגיש יותר למים מפרקט מבוסס עץ. כתוצאה מרטיבות, הוא עלול להתנפח ואז לדרוש החלפה. לרוב, אם מדובר על הרטבת הפרקט לזמן קצר (למשל לשם שטיפתו), אין בכך כל נזק. הסיבוך מתחיל, מרגע שמדובר על הרטבה קבועה. זו עלולה להיגרם בגלל נזילה או בגלל רמת הלחות באוויר. כאשר מדובר על לחות גבוהה מהרגיל, זה הוא מצב שניתן פחות בקלות לזהות ולפתור דרך קבע. מצד שני, מי שגר למשל ליד הים, כבר יודע כנראה שהוא בסיכון גבוה לנזקי לחות בדירה. בחדרים שנוטים להירטב במיוחד, כחדר אמבטיה או מטבח, מתקינים מראש פרקטים מסוג שעמיד במיוחד ללחות.  התנפחות מחוסר מקום

עוד סיבה אפשרית להיווצרות של נפיחויות בפרקט, היא חוסר במקום להתרחב, כאשר הפרקט הותקן צמוד מדי לקירות. השינויים במזג האוויר עשויים לגרום לו להתרחב, אך במצב כזה אין לו לאן לעשות זאת. כתוצאה מכך, נוצרות בו נקודות ש"מתנפחות".למה הפרקט חורק?


מלבד התנפחות, פגם נוסף שעשוי להופיע מדי פעם בפרקטים, הוא חריקה תוך כדי השימוש בהם. חריקות אלה נובעות בעיקר מהתקנה על משטח שאינו מיושר טוב מספיק. סיבה נוספת, שקשורה גם לנושא ההתנפחות שהזכרנו קודם, עשויה להיות שלא השאירו בהתקנה די מרווחי התפשטות. הכוונה לרווח שמיועד מראש עבור התפשטות והוא מושאר בין קצוות הפרקט לבין הקירות. בנוסף, פרקטים מאיכות נמוכה עשויים במיוחד לפתח מצב של חריקה.החלפת הפרקט?

כפי שראינו, יש נסיבות שעשויות לפגוע בתקינות הפרקט ושבהן חשוב להחליפו. כאשר נדרשת החלפת פרקט פגום, כדאי לזכור שזו היא גם הזדמנות להכנסת שינויים בפרקט המקורי שהותקן. לעתים, יסתבר לקראת ההחלפה שאין "חלקי חילוף" מתאימים מספיק, מאחר שהיצרן לא מספק יותר מוצרים זהים (מהיבטים כמו צבע וצורת החיבורים). במקרה כזה, אין למעשה ברירה אלא "להתחדש" עם פרקט חדש. ישנה כמובן ההמלצה הידועה, לשמור עם ההתקנה (של פרקטים, רעפים ועוד) רזרבות מחומרי הגלם המקוריים, אבל מעטים עושים זאת בפועל. הצד החיובי של העניין, הוא שבכך התקלה הופכת להזדמנות לחידוש. החלפת פרקט, היא כמובן לא תהליך שמומלץ לעשות לבד וכאשר מזמינים מומחים למטרה זו, ניסיונם ואמינותם חשובים ביותר.